These light blue, 5/8" x 3/32" square edge wheels, are made of a soft, flexible rubber compounded with pumice abrasive. The light action produces a smooth finish on gold, silver and soft metals. Arbor hole is 1/16". Maximum operating speed: 25,000rpm. Sold in a box of 100. Made in Mexico.
| Abrasive | Pumice |
| Color | Blue |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Mexico |
| Grit | Pumice |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 5/8" |
| Style | 822 |
| Thickness | 3/32" |