For deburring, polishing and finishing applications. Excellent for use on titanium and special alloys. Designed to minimize heat buildup, these wheels withstand more pressure. Produce fine finishes on tooled pieces, on aerospace, automotive and electronic components and on medical instruments. Synthetic fiber and resin construction eliminates danger of flying wheel debris. Less messy than buffs with compounds. Color-coded grits. Can be used on a 1/2" shaft arbor and polishing motor.
Measure 6" diameter x 1/2" thick with 1/2" arbor hole. Medium grit.
| Brand | 3M |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/2" |
| Color | Gray |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 4,500rpm |
| Rotary Tool Diameter | 6" |
| Thickness | 1/2" |