Each stick consists of a block of Cera abrasive mounted on a 7" long plastic holder. Material and holder are both flexible, so they conform well to irregular surfaces and hard-to-reach areas. Three slots on back of holder serve as convenient hacksaw guides for removing tip of Cera material once worn. Blocks measure 2-3/4"L x 3/8"W x 1/4" thick. Available individually or in a set of all five grits.
Coarser grits (gray, red, blue) cut quickly; medium (yellow, purple) remove light scratches and tool marks.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Abrasive Grit | 46 |
| Abrasive Shape | Stick |
| Abrasive Type | Ceramic/Rubber |
| Country of Origin | Japan |
| Dimensions | 2-3/4"L x 3/8"W x 1/4"H |
| Item Length | 9-3/4" |
| Item Width | 3/8" |
| Thickness | 1/4" |