Our 3x72mm, 600 Grit, tapered diamond machine files are made for use in reciprocating handpieces. Plated ends measure 15mm (19/32") with 1.4 > 0.3mm taper on a 3mm shank. Also sold in a set of all 12 files
| Brand | Gesswein® |
| Country of Origin | Taiwan |
| Dimension | 3 x 72mm |
| Dimensions | 3 x 72mm |
| File Grit | 600 |
| File Length | 72mm |
| File Thickness | 1.4 - 0.3mm |
| File Type | Micro |
| File Width | 3.00mm |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 3mm |