Nothing works as effectively as diamond for carbides and extremely hard steels and ceramics.
Both diamond and CBN (cubic boron nitride) are superior abrasives. They cut more efficiently at material removal rates beyond the capability of conventional abrasives such as Aluminum Oxide or Silicon Carbide.
All GX Series Pins measure 3" long overall on 1/4" shanks.
(For high carbon, high chrome, high speed, die and alloy steel, we recommend our CBN Pins
Series BL and
Series BX.)
Maximum RPMs are based on 1/2" overhang.
| Bur Diameter | 7/32" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Cylinder |
| Country of Origin | Israel |
| Diamond Grit | Fine (140/170 Grit) |
| Head Diameter x Length | 7/32" x 0.25" |
| Item Length | 3" |
| Max RPM | 45,000 - 60,000rpm |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 1/4" |
| Style | GX-218F |