GMX utilizes aluminum oxide in a unique composite of laminated cotton fiber in a rubber bond. The result is a long-lasting abrasive wheel which provides a consistent and controlled cut along with a smooth, even finish.
GMX cuts and smoothes in one operation. The cotton base which supports the grain creates a cushioned feel and eliminates chatter and loading. Discs can be dressed to conform to shape of workpiece.
- 80 grit is ideal for deburring and sprue removal
- 120 grit removes parting lines and small burs
- 180 and 320 grit remove light scratches
Measure 4" diameter x 1/4" thick with a 1/4" arbor hole. (Also available in 6", see "Related Products" below.)
Maximum operating speed: 9,075 rpm. Made in USA.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | 180 |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/4" |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 9,075rpm |
| Rotary Tool Diameter | 4" |
| Thickness | 1/4" |