Turn your 6” SUNBURST® Radial Bristle Brush into a versatile tool. SUNBURST® now offers refill packs (40pc/pack), for better economy and for greater brush width flexibility. Simply replace your worn sunburst bristle brush with new slices/pieces making your bristle brush new again. Have an application needing a thicker brush? Simply add more slices/pieces to receive your desired brush thickness. Color coded by grit see below.
| Brand | Dedeco® |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Light Green |
| Abrasive Grit | 1 Micron |
| Abrasive Shape | Bristle Disc |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 6,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 40 |
| Rotary Tool Diameter | 6" |
| Thickness | 1/2" |