6" discs for use on your polishing or buffing motor. Use for cleaning, pre-polishing, blending and removing scratches and firescale. Excellent for gold, silver, copper, pewter and brass. Color-coded discs have precisely graded abrasive throughout and require no compounds.
Each 6" disc is approximately 1/2" thick with a 1" arbor hole. Consists of eight stacked discs mounted on a plastic hub. Includes telescopic bushing/flange to accommodate other arbor sizes (1/2", 5/8", 3/4", and 7/8") . Tapered spindle adapter (145-1931) sold separately.
Maximum operating speeds: 10,000rpm for 6" discs.
| Brand | 3M |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Peach |
| Abrasive Grit | 6 Micron |
| Abrasive Shape | Bristle Disc |
| Arbor Hole | 1" |
| Country of Origin | United States of America |
| Mounted or Unmounted | Mounted |
| Operating Speed | 10,000rpm |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 6" |
| Thickness | 1/2" |