Silicon carbide abrasive in a specially formulated rubberized bond that breaks down more slowly and lasts much longer than silicone-bonded abrasives. Produce a superior finish. Use the Brown Prepolishers to remove light scratches and prepare surfaces for final polishing, then use the Green Polishers to impart a bright high shine.
Mounted shapes have 3/32" shanks. Unmounted shapes have 1/16" arbor holes and can be mounted on our Screw Mandrels (see "Related Products" below). 3mm Rods are held in the TopStar Rod Mandrel. Max. operating speeds: 20,000rpm for brown and 10,000rpm for green.
Pictured left to right:
| Brand | Edenta |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Liechtenstein |
| Dimensions | 22x3mm |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 22mm |