CeraGloss™ by Edenta wheels are ideal for working on stainless steel, steel, palladium, platinum, titanium, ceramic, and gemstones. CeraGloss™ wheels are produced with a patented ceramic technology that gives outstanding polishing results without polishing pastes or compounds.
The color-coded CeraGloss™ wheels, when used in successive order of Coarse/Green, Medium/Blue and Fine/Yellow, will provide a high-polish, high-gloss finish that gives a brilliant and reflective appearance.
- Coarse/Green wheel (145-1391) is a pre-polisher, ideal for smoothing down rough surfaces and light material removal.
- Medium/Blue wheel (145-1392) is a general finisher, ideal for scratch removal.
- Yellow/Fine wheel (145-1393) helps you achieve a final, high-gloss mirror finish.
These wheels are also sold in a convenient set of 3, one of each grade.
CeraGloss™ wheels measure 25mm X 2.5mm (1” X 0.10”) and are mounted on a 2.35mm (3/32”) shank. Overall length is 50mm (2”).
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Diamond |
| Color | Blue |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Liechtenstein |
| Item Length | 2" |
| Max RPM | 5,000rpm |
| Rotary Tool Diameter | 25mm |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 0.10" |