CeraGloss™ wheels by Edenta are produced with a patented ceramic technology that gives outstanding polishing results without polishing pastes or compounds. The color-coded CeraGloss™ wheels, when used in successive order of Coarse/Green, Medium/Blue and Fine/Yellow, will provide a high-polish, high-gloss finish that gives a brilliant and reflective appearance. CeraGloss™ wheels are ideal for working on stainless steel, steel, palladium, platinum, titanium, ceramic, and gemstones. The Coarse/Green wheel (145-1391) is a pre-polisher, ideal for smoothing down rough surfaces and light material removal. Then use the Medium/Blue wheel (145-1392) as a general finisher, ideal for scratch removal. You will obtain the final high-gloss mirror finish when you end by using the Yellow/Fine wheel (145-1393). These wheels are also sold in a convenient set of 3, one of each grade. See related products.
CeraGloss™ wheels measure 25mm X 2.5mm (1” X 0.10”) and are mounted on a 2.35mm (3/32”) shank. Overall length is 50mm (2”). Max RPM is 5,000. Made in Switzerland.
| Brand | Edenta |
| Abrasive | Diamond |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | Coarse |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Liechtenstein |
| Item Length | 2" |
| Max RPM | 5,000rpm |
| Rotary Tool Diameter | 25mm |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 0.10" |