The CeraGloss™ set by Edenta contains one of each grade so you have exactly what you need to go from a rough state to a mirror finish. These wheels are produced with a patented ceramic technology that gives outstanding polishing results without polishing pastes or compounds. The CeraGloss™ wheels when used in successive order (Coarse, Medium and Fine), provide a high-polish, high-gloss finish that gives a brilliant and reflective appearance. CeraGloss™ wheels are ideal for working on stainless steel, steel, palladium, platinum, titanium, ceramic, and gemstones. The green wheel is a pre-polisher (Coarse 145-1391) and is ideal for smoothing down rough surfaces and light material removal. The blue wheel is a finisher (Medium, 145-1392) and is ideal for scratch removal. The yellow wheel is a final finisher (Fine, 145-1393) and is ideal for obtaining a final high-gloss mirror finish. All wheels are also sold individually.
Each CeraGloss™ wheel measures 25mm X 2.5mm (1” X 0.10”) and is mounted on a 2.35mm (3/32”) shank. Overall length of 50mm (2"). Max RPM is 5,000.
This 3 piece set contains one of each wheel: Coarse 145-1391, Medium, 145-1392, Fine, 145-1393
| Brand | Edenta |
| Abrasive | Diamond |
| Color | Assorted |
| Abrasive Grit | Assorted |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Switzerland |
| Item Length | 2" |
| Max RPM | 5,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 3 |
| Rotary Tool Diameter | 1" |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 0.10" |