Diamond and rubber combined to give you fast finishes on platinum, titanium, and non-precious metals. Long-lasting, available in 3 versatile shapes to access the tightest areas.
All are mounted on 3/32" shanks.
| Brand | EVE® |
| Abrasive | Diamond |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Point |
| Country of Origin | Germany |
| Diameter | 4mm |
| Mounted or Unmounted | Mounted |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 4mm |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 13mm |