For deburring, blending parting lines, removing flash, cleaning and finishing. Great for cleanup prior to and after soldering and welding. Long-lasting to help reduce finishing operation costs. Cool-running.
Synthetic fiber & resin construction makes a semi-resilient wheel that follows contours well and eliminates undercutting and gouging.
1/8" thick wheels are available in Coarse and Medium, 1/4" thick wheels are available in Fine grit only.
| Brand | 3M |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/8" |
| Color | Red |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 40,100rpm |
| Rotary Tool Diameter | 3/4" |
| Thickness | 1/8" |