Use our diamond mounted point to form a small depression on the top center surface of the finishing stone lap. Then, use the lapping rod with angle to drive the finishing stone lap with a profiler, such as the Power Hand Reciprocating Profiler Z-2X or Z-6X. Use stoning oil with these finishing stone laps. All items sold separately. Laps are sold in a package of 10.
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Aluminum Oxide - Brown |
| Abrasive Grit | 1000 |
| Abrasive Type | Diemaker |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 3/4" x 1/4" x 1/8" |
| Dimensions | 3/4" x 1/4" x 1/8" |
| Item Width | 1/4" |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Stone Shape | Rectangular |
| Thickness | 1/8" |