Polish small, flat areas with these Diemaker Triangle Finishing Stone Laps. Their triangular profile is ideal for polishing flat surfaces. Available in 1/2" Triangle x 3/16" with grit options of 400, 600, and 1000.
For best results:
- Use a diamond-mounted point (226-1263) to create a small depression on the lap’s top center.
- Drive the lap with a lapping rod with angle (403-1060) in a profiler such as the Power Hand Reciprocating Profiler Z-2X or Z-6X.
- Always apply stoning oil for optimal cutting action and finish quality.
- All items are sold separately.
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Aluminum Oxide - Brown |
| Abrasive Grit | 400 |
| Abrasive Type | Diemaker |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 1/2" x 3/16" |
| Dimensions | 1/2" x 3/16" |
| Item Width | 1/2" |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Stone Shape | Triangular |
| Thickness | 3/16" |