An innovative abrasive material for fast grinding and superb surface finishing! GRX consists of aluminum oxide dispersed in a unique elastic bond. Cuts a bit slower than silicon carbide yet imparts a very smooth surface finish – each grit yields a much higher finish than expected. Grinds platinum, gold, silver, steel and aluminum without clogging. Prevents metal surfaces from becoming scorched during processing. Very long-lasting. Can be easily dressed using an old file. Made in Japan.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | 46 |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/4" |
| Country of Origin | Japan |
| Max RPM | 6,300rpm |
| Rotary Tool Diameter | 3" |
| Thickness | 1/4" |