Cratex is a tough, resilient, rubberized abrasive that utilizes silicon carbide as the abrasive grain in a standard bond of premium grade, oil-resistant chemical rubber. Its unique cushioned action allows the abrasive grains to cut freely, smoothly and softly without gouging or digging into the work surface.
- Clean and polish to remove surface deposits.
- Remove rough surfaces to improve performance, appearance and cleanliness.
- Ideal for work on jewelry, plastic parts, small castings and models.
- Max. operating speed: 25,000rpm.
- Sold by the box (100 wheels per box).
Knife-edge wheels taper to a knife-edge for accessing slots, ribs and fine detail.
Available in 2 sizes and 4 color-coded grits: Coarse, Medium, Fine, and Extra-Fine.
| Brand | Cratex® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Brown |
| Abrasive Grit | 90 |
| Abrasive Shape | Knife Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Mexico |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 5/8" |
| Thickness | 3/32" |