These light-green, Extra-Fine, 2" dia. x 1/4" thick wheels have a 1/4" arbor hole. Max. operating speed: 10,500rpm. Best results are usually obtained at 30% to 80% of Maximum Safe Speed. Use light work pressure.
Cratex is a tough, resilient, rubberized abrasive that utilizes silicon carbide as the abrasive grain in a standard bond of premium grade, oil-resistant chemical rubber. Its unique cushioned action allows the abrasive grains to cut freely, smoothly and softly without gouging or digging into the work surface. Ideal for work on jewelry, plastic parts, small castings and models. Made in Mexico.
| Brand | Cratex® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Light Green |
| Abrasive Grit | Extra-Fine |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/4" |
| Country of Origin | Mexico |
| Rotary Tool Diameter | 2" |
| Thickness | 1/4" |