Heavy duty 1/4" shank end brushes for high diamond polishing on larger jobs. 1" diameter helps the polishing get done faster. Available in Tampico for more aggressive polishing . Brush length is trimmed to the perfect length of 0.75", which eliminates the need for self trimming and provides excellent stability. Plastic rings also provide additional support when applying pressure. Maximum Operating speed: 10,000rpm. Sold by each.
| Abrasive Type | Tampico |
| Country of Origin | United States of America |
| Hardness | Hard |
| Max RPM | 10,000rpm |
| Package Size | Each |
| Rotary Tool Diameter | 1" |
| Shank Size | 1/4" |
| Trim Length | 3/4" |