Soft, white goat hair bristles in a straight double row, ideal for applying rouge and compounds. Measures approximately 3/4" diameter x 1/4" thick mounted on 3/32" shank. Maximum operating speed: 8,000rpm. Made in Germany.
Also available with converging bristles, see our 113-1520.
| Abrasive Type | Goat Hair |
| Country of Origin | Germany |
| Hardness | Soft |
| Material | White Goat Hair |
| Max RPM | 8,000rpm |
| Package Size | Each |
| Rotary Tool Diameter | 3/4" |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 1/4" |