Our 2x1" fine grit fiber flap wheel is made of resilient aluminum oxide material. Mounted on 1/4" shanks can spin up to 20,000 rpm easily replacing hand pads and speeding up your finishing operations. For light deburring, polishing and satin finishing steel, nonferrous metals and wood. Ideal for surface contaminant removal. Made in USA.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Shape | Cylinder |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 20,000rpm |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 2" |
| Shank Size | 1/4" |